21.10.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

Turgay Bozkurt Hamidiye Mahallesi Muhtarı

Turgay Bozkurt Hamidiye Mahallesi Muhtarı

 Bu ayki konuğu, nüfus olarak Çekmeköy’ün en kalabalık ikinci mahallesi olan ve parklarıyla dikkat çeken Hamidiye Mahallesinin muhtarı Turgay Bozkurt’u sayfalarımıza konuk ediyoruz.

Turgay Bey merhaba,  okurlarımız için bize kendinizi tanıtır mısınız?

1976 Sivas-Zara doğumluyum.1985 yılından beri Çekmeköy Hamidiye Mahallesinde ikamet etmekteyim. Kamu yararına çalışan çeşitli kuruluşlarda görev aldım, halen de üyeliklerim devam etmektedir. Evliyim.

Ne kadar zamandır muhtarlık yapıyorsunuz? Muhtarlık yapmayı neden seçtiniz?

31 Mart 2009 yılında muhtarlık görevine başladım. 3 dönemdir mahalle sakinlerimizin, komşularımızın destekleriyle muhtarlık görevime devam ediyorum. Bir önceki muhtarın ağabeyim olması ve benim de bu süreçte muhtarlık görevini öğrenmem, yardımcı olmam benim de muhtarlık görevini seçmeme vesile oldu diyebilirim.

Hamidiye Mahallenizi bize tanıtır mısınız?

Hamidiye Çekmeköy’ün en kalabalık ikinci mahallesidir. Toplam nüfus 31 Aralık 2019 tarihinde 29634 idi. Konum, çevre ve yapılaşma bakımından şanslı olan bir mahalleyiz. Şehit Üsteğmen Arif Kalafat Doğa Parkı, Şehit Emniyet Müdür Vefa Karakurdu Parkı, Şehit Şahinbey Parkı, Mecidiye Parkı, Lale Parkı, Hamidiye Parkı, Anil Parkı, Özgecan Aslan Parkı, Çekmeköy spor kompleksi, Hamidiye Kültür Merkezi, 3 tane anadolu lisesi, ilkokul, ortaokul ve sağlık ocağının bulunduğu, toplam 57 sokak, 8 caddeden oluşan bir mahalleyiz. Kısacası yaşam alanı olarak gereken her şeye sahibiz. Her yöreden insan mevcut, memleket yoğunluk sırası Sivas, Ordu, Kastamonu, Bingöl, Kars şeklinde devam etmektedir. Genel olarak komşuluk ilişkilerinin hala devam ettiği sakin ve güzel bir mahalledir, Hamidiye Mahallesi…

Çekmeköy sizin için ne ifade ediyor?

Yeşilliğini halen koruyan, temiz havası ve sakinliği ile yaşanabilir bir yuva Çekmeköy benim için…

Muhtarlık yaparken başınızdan geçen ilginç bir anınızdan bahseder misiniz?

Muhtarlıkta pek çok ilginç anım var. Çok güzel anılarımız olduğu gibi bazen de üzüldüğüm anılarım var. Bir mahalle sakinimizin ev sahibi tarafından kirasını ödeyemediği için eşyalarının kapıya koyulması, o ailemize belediyemizin katkılarıyla oturacağı bir ev temin etmiştik. Benim için hem üzücü, sonuç olarak da mutlu eden bir olaydı.

Her meslekte olduğu gibi muhtarlık yaparken de zorluklarla karşılaşıyor musunuz? Çözümü nasıl sağlıyorsunuz?

Ciddi anlamda bugüne kadar herhangi bir zorlukla karşılaşmadım. Çözemediğim bir sorun olduğu zaman, başta kaymakamlığımız olmak üzere diğer kurumlarımızla işbirliği yaparak o sorunu çözüme kavuşturuyoruz.

Hamidiye Mahallenizdeki vatandaşlarla iletişiminiz nasıl?

Hamidiye Mahallesi büyük bir aile. Ben de bu ailenin bir evladıyım. Bu işi severek yapıyorum. Mahalle sakinlerimle iletişimim her zaman iyi oldu.

Zorlu bir Covid-19 pandemi süreci yaşıyoruz. Bu süreçte Hamidiye Mahallesinde ne tür çalışmalar yapıldı. Siz nasıl bir çalışma yürüttünüz?

Bu süreçte Kaymakamlığımızın başkanlığında sosyal yardım anlamında yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın yanında olduk. Onun dışında mahallemizdeki hayırsever vatandaşlarımızla, ihtiyaç sahibi ailelerimizi buluşturduk. İhtiyaç sahibi mahalle sakinlerimizi tespit edip ilgili kurumlara bildirip yardım almalarını sağladık. Mahalle bakkallarımızın veresiye defterlerini hayırseverlerimizin destekleriyle kapattırdık.

Mahallenizin gelişmesi açısından ne tür çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz? Planladığınız projeleriniz var mı?
Mahallemiz kentsel dönüşümünü tamamlayan bir mahalle. Şu an ilköğretim ve ortaokula acil olarak ihtiyacımız var. Okul yeri için ayrılan eski ulus pazarı yerinde yapılmasını bekliyoruz. Elektrik kablolarının yer altına alınması gerekiyor. Yaşlılarımızın gidip oturacağı bir sosyal yaşam evi ihtiyacımız var, Özel kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüpleri vb. yapılmasını isterim.

Çekmeköy 2023/Ümit ŞENER

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ