04.08.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

Ömer Lütfi Gürsoy Çatalmeşe Mahallesi

Ömer Lütfi Gürsoy Çatalmeşe Mahallesi

İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan, Çekmeköyümüzün  mahalle muhtarlarını tanımaya devam ediyoruz. Bu sayımızın muhtar konuğu Çatalmeşe Mahallesi muhtarı Ömer Lütfi Gürsoy

 

Ömer Bey  merhaba,  bize kendinizi tanıtır mısınız?

1966 Trabzon/Arsin doğumluyum. Mesleğim matbaacılık, Deniz Kuvvetlerine bağlı askeri bir yayın evinde iki yıl uzman çavuş, 18 yıl da sivil personel olarak mesleğimi icra ettim. 2009 yılı birinci ayında emekli oldum. 30 yıldır Çatalmeşe Mahallesinde yaşamaktayım.

 

Ne kadar zamandır muhtarlık yapıyorsunuz? Muhtar olmayı neden seçtiniz?

Muhtarlıkta 3. Dönemim. 11 yıldır muhtarlık yapıyorum. Her ne kadar askeri iş yerinde çalışsam da sosyal hayatın içerisinde oldum. Çatalmeşe Mahallesinde üyelerini çoğunlukla gençlerin oluşturduğu, sosyal faaliyetlerde bulunan bir dernekte kurucu başkanlık ve yedi yıl boyunca  başkanlık görevini yerine getirdim. Ayrıca iş yerinde  işçi arkadaşlarımızın haklarını arama ve koruma  noktasında  uzun yıllar iş yeri sendika temsilciliğinde bulundum. Edinmiş olduğum bu tecrübelerle kendimi muhtarlığa hazır hissettim. Muhtar seçildiğim takdirde mahalleme faydalı olabileceğimi düşündüğüm için aday oldum ve 11 yıldır da muhtarlık görevimi yerine getiriyorum.

 

Ömer Bey aynı zamanda İstanbul Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği mütevelli heyetinde de görev aldınız. Burada yaptığınız çalışmalar ve derneğin faaliyetleri nelerdir?

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki Sayın İstanbul Valimizin başkanlığında İstanbul’u yönetenlerle aynı masa etrafında toplanmak  ve çalışmak benim için gurur verici  bir çalışma oldu.

Heyetin faaliyetleri; fakr-u zaruret halinde, yolu valiliğe düşmüş kişilere yardım etmek,  sığınma evlerinde kalan çocuk ve kadınlara aş, iş ve barınma yardımında bulunmak dermansız derde düşmüş, hasta, bir çare insanların tedavilerine katkıda bulunmak vb. idi.

Heyetin almış olduğu tüm  kararlarda söz sahibi olmakla birlikte,  tüm İstanbul muhtarlarını temsil etmek ve onlardan gelen talepleri takip etmek, Çekmeköy ve yakın ilçelerimizden gelen ihtiyaçlılarla bire bir görüşüp yardımcı olmak görevlerimiz arasındaydı.

Sizlerin de vasıtası ile beni buraya aday gösterip destek olan, tüm İstanbul Muhtarlar Federasyonu başkan ve yönetimine,  Çekmeköy’deki muhtar arkadaşlarım olmak üzere destek olan İstanbul’da ki tüm muhtarlarımıza teşekkür ederim.

 

Çatalmeşe Mahallesini bize tanıtır mısınız?

Mahallemiz 1984 yılına kadar Alemdağ ismi altında Üsküdar’a, 1994 yılından itibaren Alemdağ Çatalmeşe Mahallesi altında Alemdar Beldesine, 2009 yılından itibaren Alemdağ ön adını bırakarak Çatalmeşe Mahallesi adı altında Çekmeköy ilçesine bağlanmıştır. Mahallemiz son yıllarda hızlı bir kentsel dönüşüm yaşayarak nüfusu 10 bine yaklaşmış ve hızla da artmaktadır. Mahallemiz kentsel dönüşüme uğrasa da, etrafı ormanlarla çevrili olmasından dolayı sessiz ve sakinliği ile dikkat çekmektedir

 

Çekmeköy sizin için ne ifade ediyor?

Çekmeköy, İstanbul içinde fakat İstanbul’un gürültüsünden kargaşasından uzak, huzurun adresidir. Çekmeköy, bir tarafı şehir-kent, diğer tarafı Alemdağ ormanları ile dağları tepeleri ile dereleri, çiçekleri, kuşları ile doğal bir hayattır.

 

Muhtarlık yaparken başınızdan geçen ilginç bir anınızdan bahseder misiniz?

2009 yılında muhtarlığımızın ilk döneminin ilk aylarında yapılan kadastro ve güncelleme çalışmaları, beklemediğimiz ve çok ani bir kararla başlamıştı. Oldukça tecrübesiz olduğumuz bir konu ve kısa zamanda bitirilmesi gerekiyordu. Çalışmalarımız binlerce parsel, binlerce hak sahibi ve mirasçı üzerinde yapılıyordu. Çalışmalarımızı süresinde tamamladık Ümraniye Kadastro Müdürlüğüne teslim ettik. Askı süreci ve yasal sürenin dolması ile hak sahipleri yeniden belirlenmişti. Bir gün Ümraniye Kadastro Müdürü bana hitaben, “Muhtarım sizlere çok teşekkür ediyorum, yaptığınız çalışmalarda hiçbir hata olmadığı gibi dava konusu olacak her hangi bir evrak düzenlenmemiştir,” dedi. Bu teşekkür benim için çok önemliydi. Çünkü devletin, hak sahiplerinin, mirasçıların ve hatta  çalışmadan haberi dahi olmayan bazı mahalle sakinlerinin haklarını adaletli bir biçimde korumuştuk. Bu nedenle müdürümüzün bu ifadesi benim için asla unutulmayacak bir anıya dönüştü.

 

Muhtarlık yaparken zorlanıyor musunuz?  Mahallenizdeki vatandaşlarla iletişiminiz nasıl?

Uzun yıllardan beri Çatalmeşe Mahallesindeyim, adeta mahallemizin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde söz sahibi olduk. Bugüne kadar  zengin-fakir, doğulu-batılı ayırt etmeksizin her kesime eşit yaklaştım. Bu hareketimiz mahalle halkımızla sağlıklı bir iletişim kurmamızı sağladığı gibi zor işlerimizi de kolaylaştırıyor.

 

Mahallenizde ne tür çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz? Planladığınız projeleriniz var mı?

2020 yılı en büyük projemiz; Alemdağ ormanlarında bulunan doğal kaynak sularını, Çatalmeşe Mahallesine içme suyu olarak kazandırmak. Zaten yıllar öncesinde söz konusu sular mahallemizde içme ve temizlik suyu olarak kullanılmakta idi.

 

Covid-19 pandemisi ile ilgili mahallenizde ne tür çalışmalar yapıldı. Sizin çalışmalarınız neler oldu?

Bu süreçte Çekmeköy Kaymakamlığının ve Çekmeköy Belediyesinin yapmış olduğu çalışmalar ön plana çıktı. Kaymaklığımızın verdiği görevler ve yetkiyle özellikle sokağa çıkma yasağı olan yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli yanlarında olduk yine yasaklı günlerde mahalle halkımızla hiçbir zaman iletişimi kesmeyerek acil ihtiyaçlarını karşıladık.

Kaynak:Çekmeköy2023/Röportaj: Ümit Şener

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ