25.10.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

ÇEKMEKÖY MEŞE KONAKLARI

ÇEKMEKÖY MEŞE KONAKLARI

Çekmeköy’ü hâkim bir tepeden izleyen, yeşiliyle görenleri mest eden nezih sitelerimizden Meşe Konakları’ndayız… Site yöneticilerinden Firdevs Erentuğ ile site hayatıyla ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik; 

 Firdevs hanım, kendinizi okuyucularımıza kısaca tanıtır mısınız?

İktisat Mezunuyum. Yoğun ve yorucu iş hayatıma ara verdiğim bir dönemde yatırım amaçlı Meşe Konutları Kooperatifi’ne dahil olduk. Önceleri burada yaşamayı düşünmezken, zamanla doğal güzellikleri, havası, sessizliği cezbetti ve 2013 yılından itibaren burada yaşamaya başladık. Evliyim, eşim kalp ve damar cerrahı.

Meşe Konutları ne zaman kuruldu?

MEŞE KONUTLARI ismi; etrafını saran Meşe Ormanı’ndan esinlenerek verilmiştir. 1999 yılında yaşanan depremden sonra, çoğunluğu mühendis olan bir grup arkadaşın depreme dayanıklı ev yapmak fikri ile yola çıkılmış ve nihayetinde satın alınan bu arsa üzerinde depreme dayanıklı konutlar yapmaya karar verilmiştir. Bu kişilerden biri de kardeşim İhsan Balkış’dır.

Bilahare kurulan Kooperatif ile kar amacı gütmeden, mesleki bilgi ve becerilerini de kullanmak suretiyle inşaatlara başlanmış ancak Kooperatifçiliğin bütün olumsuzlukları yaşanarak, büyük mücadeleler neticesinde inşaatlar bitirilmiştir. En sonunda Yapı Kullanma İzin Belgesi de alınmak suretiyle Kat Mülkiyeti kurularak, bu günlere gelinmiştir.

Meşe Konutları, 14.800 m2 mesahalı, meyilli arazi üzerine kurulmuş 13 ikiz villa ve 26 bağımsız bölümden oluşan, küçük bir sitedir. Bu nedenle sosyal amaçlı alanı çok azdır. Mimari tarzı, etrafını saran Orman ile bütünlük sağlamakta ve Site’nin tüm cazibesini Meşe Ormanı oluşturmaktadır.

Kaç yıldır yönetimde yer alıyorsunuz ve kadronuz kaç kişiden oluşmaktadır?

Kooperatifin ferdileşmesinden sonra 2012 yılında Kooperatif Yönetimi’nden, KMK hükümleri uyarınca Site Yönetimi’ne geçtik. Site Yönetiminde 5. Yılımız bu yıl. Dr. Gündüz Güven, Perihan Gündoğdu ile birlikte üç Kişilik Yönetim Kurulu ile hizmet vermekteyiz. Beş kişilik güvenlik hizmeti almaktayız. Bunun yanında bahçe ve bakım hizmetlerimizi sağlayan üç kişilik bir ekibimiz mevcut. Gerekli olan diğer hizmetleri dışarıdan sağlamaktayız. Küçük bir Site olmamız sebebiyle, profesyonel yöneticimiz yok. Hemen hemen her işin takibi üç kişilik Yönetim Kurulumuz tarafından yapılmaktadır. 

Site yönetiminde görev alma sebebiniz nedir?

Yaşanan bazı olumsuzluklar ve Site Yöneticiliği konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmam nedeniyle ilk Site Yönetimine dahlim oldu.

Amacım mevzuata uygun sağlıklı bir temel kurmakta faydalı olmaktı. Ancak bu dönem hiçbir talebim olmadı doğrusu. İsmim tutanaklara geçti ve şu anda yöneticiyim.

Yöneticilik zor ve meşakkatli bir hizmet olup, karşılığı yoktur. Hatta bu görevi hakkını vererek ifa etmek isterseniz, sorumluluklarınız gereği komşularınızla karşı karşıya gelmeyi de göze almanız gerekmektedir. Maddi, manevi karşılıksız verilen bir hizmet olmasına rağmen, teşekkürü dahi yoktur.

Duvarlarla çevrelenen blokların mahalle kültürünü öldürdüğü düşünülüyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

Evet, katılıyorum. Benim bütün hayatım Beşiktaş, Arnavutköy’de geçti.

Geçmişte Mahalle Kültürünün bütün güzelliklerini yaşadım.

Komşuluk, arkadaşlık, dostluk ve dolayısıyla paylaşım…

Bundan önceki 20 yılımı geçirdiğim Site hayatımda çok seviyeli komşuluk ilişkileri yaşamış olmakla birlikte, aynı şey değil.

Etrafı tel örgülerle çevrili ortak konut alanlarında sıcak, samimi ve dostane paylaşımları yaşamak neredeyse imkânsız. Zaten o eski mahalle kültürü de yok artık.

Çekmeköy’ü görmeyen okuyucularımıza ilçemizi nasıl anlatırsınız?

Ben Ulus Mahallesinden geldim. Çok da sevdiğim ve kopamadığım bir semttir. Anadolu Yakasında yaşamayı hiç düşünmezken, kendimi Çekmeköy’de buldum. Beni bulunduğum yere çeken şey, doğal güzellikleri ve sessizliği oldu. Etrafımızın Meşe Ormanı ile çevrili olması nedeniyle, merkezle aramızda birkaç derece sıcaklık farkı vardır mesela.

Yaz akşamları çok keyiflidir. Sabah 4’de kuşlar ötmeye başlar. Merkeze çok yakın bir mesafede olup, bu kadar doğal güzelliği bir arada yaşamak neredeyse imkânsız artık. Çekmeköy,  son yıllarda hızla gelişti. Dolayısıyla yapılaşma da çok yoğun.  Güzel doğasının korunması konusunda önlem alınması gereken bir ilçe…

Kaynak:Çekmeköy 2023/Röportaj – Engin ERKÖSE

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ