25.10.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

ÇEKMEKÖY DEKON SİLVA

ÇEKMEKÖY DEKON SİLVA

Dekon Silva, şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği bir site olsa da onu diğer sitelerden ayıran ilk özelliği vizyoner bir kimlik taşıması. Site yönetimi, teknolojik gelişmelerin komşuluk ilişkilerini öldürdüğünden yakındığımız şu günlerde site sakinlerinin birbirleriyle iletişimini güçlendirmek amacıyla yeni nesil bir komşuluk uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Öyle ki bu uygulama sadece komşuluk ilişkilerini arttırmayı değil, ticaret ve alışveriş konularında da sakinlerine cazip fırsatlar sunmayı vadediyor. Dekon Silva Sitesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Efe Topçu ile site yönetiminin işleyişini ve yenilikçi bakış açılarını konuştuk.

Ayşegül Hanım sizi tanıyabilir miyiz? 
Adım Ayşegül Efe TOPÇU. 1976 yılında Çanakkale’de doğdum. Aslen Denizliliyim, tam bir Ege insanıyım. İlk, orta ve lise eğitimimi Denizli’de aldım. Üniversite ve yüksek lisans eğitimimi İTÜ’de tamamladım. Yıllarca özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştıktan sonra, ambalaj sektöründe faaliyet gösteren kendi şirketimi kurdum. Yurt içinde kurumsal firmalara hizmet verirken yurt dışında Avrupa Birliği ülkeleri, İngiltere ve Rusya gibi ülkelere ihracat yapmaktayız. Evliyim ve bir oğlum var. Sitemize ilk taşınan sakinlerden biriyim, Kasım 2017 tarihinden itibaren Sitenin Yönetim Kurulu başkanlığını görevini sürdürmekteyim. Yönetim kurulu ve çalışanlar olarak sitemizin yaşam kalitesini artırmak için çalışmaktayız. Güvenli, keyifli, yaşanılır ve komşuluk ilişkileri güçlü bir siteyiz.

Site Yöneticisi Emin ÜNAL: 1977, Zonguldak doğumlu olan Emin Ünal, evli ve 2 çocuk babasıdır. 2016 Şubat ayından itibaren Dekon Silva Sitesinde Güvenlik Sorumlusu ve Site Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış, 2018 yılı itibarı ile Site İşletme Müdürü olarak görevine devam etmektedir. 

Siteniz ne zaman kuruldu, kaç blok ve daireden oluşuyor? 
Sitemizde 12.700 metrekare arazi üzerine inşa edilmiş 4 blok – 260 daireden oluşmaktadır. 2015 Haziran ayından itibaren sitemizde oturum başlamıştır.

Yönetim ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?
Sitemiz kat maliklerinden oluşan 3 kişilik Yönetim Kurulumuz var. Yönetim Kurulu Başkanımız Ayşegül Efe TOPÇU, Gökhan GÜR ve Rıdvan KAHVECİ‘den oluşmaktadır. Bu kurula bağlı profesyonel bir yönetim firmasından hukuk müşavirliği ve muhasebe alanlarında hizmet almakta olup güvenlik konusunda da özel bir güvenlik firmasından hizmet almaktayız.

Yönetim olarak sitenin işleyişini nasıl sağlıyorsunuz? En çok hangi konular sizi zorluyor?
Sitemizin işleyişi: Kat Malikleri Yönetim Kurulunun, 634 Sayılı KMK ve Site Yönetim Planı doğrultusunda alacakları kararlar, vereceği talimatlar doğrultusunda gerçekleşmekte olup görevli temizlik personelleri site içerisinde yapılan planlama doğrultusunda temizlik faaliyetleri, çöp toplama ve tahliye işlerini yerine getirmektedir. Teknik personelimizce günlük periyodik olarak ortak alanlardaki mekanik alanlar kontrol edilmekte ve eksik, aksayan durumlar yetkileri dahilinde düzeltilmekte, teknikerimizi aşan konularda bakım sözleşmesi yapılan firmalara bildirilerek bakım hizmeti alınmaktadır. Güvenlik açısından sitemizde kameralar 7-24 gözetim altında tutulmakta ve site giriş-çıkışlarının denetimi güvenlik personeli ve elektronik geçiş sistemleri ile sağlanmaktadır.

Bazı sakinlerimizin site yaşam kurallarına uymamaları ve kuralları ihlal ederek gerek site tesislerine zarar verebilmeleri gerekse komşularını rahatsız etmeleri konularında çok sık olmasa da zorluklar yaşanabilmektedir.

Sitenizin geleneği haline gelen ve tüm site sakinlerini bir araya toplayan bir aktiviteniz var mı? 
Yaza Merhaba ve Yaza Veda, Cumhuriyet Bayramı ve Yeni Yıl Partilerimizle gelenekselleşmeye başlayan site etkinliklerimiz sayesinde site sakinlerimiz bir araya geliyor ve hoşça vakit geçiriyor.

Site sakinleri için sosyal tesis vb. alanlarınız bulunuyor mu?
Sosyal tesislerimizde kafe, fitness salonu, kapalı mini basketbol ve futbol sahamız, bay-bayan sauna, açık yüzme havuzumuz bulunmakta. Sitemiz A ve B blokları için ayrı iki katlı kapalı otoparkımız, kamelyamız ve çocuk oyun parkımız bulunmakta. Elektrik kesintisi halinde elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak jeneratörümüz mevcuttur.

Site yöneticiliği bazen sakinlerle karşı karşıya gelmeyi gerektiren zorlu bir iş. Böyle bir durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?
Alınacak tüm kararlarda, site içerisinde uyulması gereken kurallarda, işletme ve yatırım bütçelerinin oluşturulması ve hakkaniyetle avans, aidat ve enerji tüketim bedellerinin yansıtılmasında, her türlü bilgilendirmenin kat malik ve sakinlerine zamanında ve açıklıkla yapılmasında, kısaca yönetimde şeffaflık ilkesini en üst düzeyde tutulmasında 634 Kat Mülkiyeti Kanunu ve Site Yönetimi Planı’na uyumlu hareket edilmesi ile tüm sorunların üstesinden gelinebilmektedir. Uyumsuzluk ve kural ihlali oluşması halinde de hukuksal işlemler devreye sokulmaktadır.

Dekon Silva Sitesi’nin konumu itibari ile avantaj ve dezavantajları nelerdir?Sitemiz konumu gereği Çekmeköy’ümüzün ormanları arasında yer almaktadır. Bu da şehir içine göre çok daha doğal, serin ve bol oksijenli bir iklim fırsatı sunmaktadır. Temmuz akşamlarında bile serin geceleri Dekon Silva’da yaşayabilirsiniz. Çok sıcaktan keyif alanlar için bu iklimi dezavantaj olarak kabul edebiliriz.

Sitenizin peyzajı ve daire içi dizaynları birbiriyle benzer mi ?
Daire tipleri; 1+1, 2+1, 3+1 normal ve 3+1, 4+1 Bahçe katı dubleks, 2+1, 3+1 Çatı Dubleks dairlerden oluşmaktadır. Site ortak alan ve site girişlerinin bakımı anlaşmalı peyzaj firması tarafından yapılmaktadır. Bahçe katı daireler kendilerine tahsis edilmiş alanlara site yönetimi bilgisi dahilinde peyzaj çalışması yapmaktadır.

Her bina ve ortak kullanım alanlarında zamanla yıpranma görülür. Yönetim olarak konuyla ilgili ne gibi tedbirler alıyorsunuz?
Ortak alanlardaki tüm mekanik ve elektriksel cihaz, makine ve donanımlar konusunda ilgili firmalarla periyodik bakım sözleşmeleri yapılarak bu malzemelerin ömürleri uzatılmakta, ilerleyen yıllarda inşai tadilatların oluşması durumunda ise, tadilat veya değişmesi gereken cihaz ve donanımlar için KMYK kararı ile ek yatırım bütçesi oluşturularak kat maliklerine arsa payları oranında yansıtılarak bütçe oluşturulup bu faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Dekon Silva, sakinlerine nasıl fırsatlar sunuyor?

Dekon Silva sitesinin sakinlerine sağladığı en büyük avantajı vizyoner ve yenilikçi kimliğidir. Akıllı ve sosyal yaşam alanı yaratmak üzere yola çıkan Dekon Silva, Türkiye’de bir ilk olan sosyal fitness salonu, basketbol ve futbol mini salonları, sauna, yoga, pilates, havuz başı ve cafe parti etkinlikleri ile site sakinlerini  sosyalleştirerek keyifli bir hayat sürmelerine olanak sağlıyor. Komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmaya odaklanarak komşuluğu teknolojiye taşıyan yeni nesil komşuluk uygulaması ile yaptığı anlaşma sayesinde çok yakında devreye girecek olan siteye özel mobil uygulama sayesinde de site sakinlerine sadece sosyalleşme anlamında değil hem iş ve ticaret hem sorunlara ve ihtiyaçlara hızlı çözüm hem de indirimli alışveriş fırsatları sunmaya hazırlanıyor.

Sitenizin kuruluşundan itibaren düşünürsek Çekmeköy’ün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çekmeköy son yıllarda İstanbul’un en hızlı gelişen ilçelerinden biri. Alemdağ bölgesi olarak ulaşım sorunlarımız olsa da 2016 yılına göre şu an daha iyi durumdayız. Daire sakinlerimizin Alemdağ bölgesini seçmesindeki en önemli neden bölgemizin yeşille iç içe, huzurlu bir ortam sunması.

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ