19.09.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

ÇEKMEKÖY DE SİTEDE YAŞAM- NEVESER KONAKLARI

ÇEKMEKÖY DE SİTEDE YAŞAM- NEVESER KONAKLARI

25 blok ve 354 daireden oluşan Neveser Konakları yaklaşık 1500 Çekmeköylüye ev sahipliği yapıyor. Nezih bir mahalle kültürünün yaşatıldığı sitenin yöneticisi Adem Bey ile site yaşantısına dair samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Adem Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
6 Şubat 1976 Rize – Çayeli doğumluyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon bölümünden 2000 yılında mezun oldum. Basın yayın ve reklamcılık alanlarında değişik ajans ve şirketlerde iş hayatına devam ederken yolumuz 2015 yılında Neveser Taşdelen Konaklarıyla kesişti. 4 yıla yakın bir süredir burada görev yapmaktayım. Evli ve bir çocuk babasıyım. 

Yönetim ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?
Yönetim Kurulumuz 3 kişiden oluşmakta. Hali hazırdaki Yönetim Kurlumuz; Başkan Mehmet Zeki Karadağ ile üyeler Murat Durmuş ve Kemal Bozkurt’tur. Ben 2015 yılında site müdürü olarak göreve başladım ve halen devam ediyorum. Her iki yılda bir yapılan genel kurullarda site yönetimi yeniden seçilmektedir.

Siteniz hangi tarihte yapıldı? Kaç bloktan oluşmaktadır?
Sitemizin inşaatının 2005 yılında başladığını ve 2008 yılının ilk aylarından itibaren oturumun başladığını biliyorum. İlk zamanlar oturum miktarı az iken zamanla çoğaldı ve 2009 yılı sonuna doğru dairelerin hemen hemen hepsinde oturuma başlandı.

Sitemiz, huzur içinde yaşayacağınız 73.000 m2 alan üzerine kurulu 45.000 m2 yeşil alana sahip 25 blok ve 354 daireden oluşmaktadır. Daire tipleri 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere dört çeşittir. Dairelerin yaşam alanları oldukça geniş ve ferahtır. Hemen her daire tipinin geniş balkonu mevcuttur. Özellikle 3+1 tipi dairelerin hem önde hem de arka cephede olmak üzere büyük balkonları vardır.

Sitenizin geleneği haline gelen tüm site sakinlerini bir araya toplayan bir aktiviteniz var mı?
Geleneksel olarak her yıl organize ettiğimiz Yaza Merhaba partilerimizle tüm site sakinlerinin eğlenceli saatler geçirmesini sağlayan etkinliklerimiz, çocuklarımız için yaz boyunca eğlenceli zamanlar geçirdikleri aktivitelerimiz yapılmaktadır.

Site içerisinde sosyal tesis vb. alanlarınız bulunuyor mu?
Sitemizde geniş bir alanda sosyal tesis hizmeti sunulmaktadır. Yarı olimpik açık ve kapalı havuzlarımızla, fitness salonumuzla ve saunalarımızla aynı zamanda tenis ve basketbol sahalarımızla bu imkânları en keyifli şekilde sakinlerimizle buluşturuyoruz. Saunalarımız kış aylarında bay ve bayanlar için ayrı ayrı ve eş zamanlı olarak hizmet vermektedir.

Neveser Konakları

Site sakinleriyle iletişiminiz nasıl?
Neveser Konaklarında aile ve komşuluk kavramı çok nezih bir şekilde yaşanmaktadır. Site sakinlerimiz eşleri ve çocukları ile birlikte sosyal tesisimizden faydalanmakta, komşuluk ilişkilerini geliştirmektedirler. Ayrıca sosyal tesisimizde geleneksel tavla ve okey partileri düzenlenmektedir.

Hobi salonumuz, doğum günlerinde sakinlerimizin hizmetine verilmekte. Aynı zamanda sitemizde organize edilen resim kursu, sanat müziği kursu vb. kurslar burada icra edilmektedir.

 

Site Yöneticiliği bazen sakinlerle karşı karşıya gelmeyi gerektiren sıkıntılı bir iş. Böyle bir durumun üstesinden nasıl geliyorsunuz?
Doğru, her türlü yöneticilik biraz meşakkatli oluyor. Bunun sebebi bir olaya bazen insanlar başka açılardan bakabiliyor. Bu durum gayet doğal… Bu nedenlerle de bazen sıkıntılarımız oluyor. İletişim noksanlığı veya yanlış anlamalardan kaynaklı oluyor sorunlar çoğunlukla. Ancak bir süre sonra sakinler ve yöneticiler birbirlerini daha iyi tanıdıkça bu sorun kendiliğinden azalıyor. Sonuçta hem yöneticiler, hem bizler hem de site sakinlerimiz sitemizin daha iyi olması için bir takım taleplerde bulunuyorlar. Ana meseleler genel kurullara taşınıp burada tartışılıyor ve bir karara bağlanıyor. Yönetim ve ona bağlı olarak bizler kurullarda alınan kararları icra ediyoruz. Kendiliğinden bir uzlaşma da oluşuyor zamanla. Sonuçta yaşam devam ediyor. Benim site müdürü olduğum dönemde aşılmayan ve ileri boyutlara ulaşan pek bir sorun olmadı. Ortaya çıkan küçük büyük her türlü sorun karşılıklı diyalogla aşıldı hep.

Çekmeköy Neveser Konakları

Neveser Konakları’nın konumu itibari ile avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Sitemizin konumu itibariyle dezavantajından çok avantajlı bir durumda olduğunu pekâlâ söylemek mümkündür. Zira öncelikle rampa zeminde olmayıp düz bir alanda kurulu olması özellikle kış aylarında ve karlı havalarda site sakinlerinin rahatlıkla araçlarıyla işlerine gitmesine, işten döndüklerinde ise araçlarına park etmelerine imkân sağlamaktadır. Diğer yandan, Şile ana yoluna sıfır konumda kurulmuş olması, siteden çıkar çıkmaz ana yol bağlanma imkânı vermektedir. Bunlar, yaz ve kış aylarında büyük ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Düz alan üzerinde çocukların bisikletleri ile dolaşmaları, oyunlar oynamaları her zaman kolay olmaktadır. Sitenin konum olarak dezavantajı neredeyse hiç yoktur.

Duvarlarla çevrelenen blokların mahalle kültürünü öldürdüğü düşünülüyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?
Bu görüşe katılmıyorum. Toplumların yaşam şekilleri, yaşam koşullarına bağlı olarak zaman içerisinde değişmekte. Toplu yaşamlarda insanlar imkânlarını bir araya getirerek tek başlarına daha maliyetli olan bir takım imkânlara sahip olarak birlikte yaşamaktadırlar. Son on on beş yıl içerisinde güvenlik, insanların en büyük sorunu olmaya başladı. Site yaşamında sakinler güvenlik önlemlerini kolektif bir şekilde sağlamayı tercih etti. Bunun yanında sosyal imkânları da hep birlikte oluşturup maliyetlerine birlikte katlanarak bu imkânlardan topluca faydalanmayı seçtiler.

Neveser Konakları sitemizi ele alacak olursak, 354 konuttan oluşmakta ve yaklaşık 1500 civarında kişi yaşamaktadır. Bu haliyle bile sitemiz zaten bir mahalleyi oluşmaktadır. Bir mahallede yaşanan komşuluk ilişkileri ve diğer sosyal paylaşımlar sitemiz sakinleri arasında da yaşandığından mahalle kültürünü birebir yaşatmasalar bile ona çok yakın ve daha güvenli bir ortamda yaşama imkânına sahiptirler.

Çekmeköy Neveser Konakları

Neveser Konakları’nın kuruluşundan itibaren düşünüldüğünde Çekmeköy’ün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sitemizde oturumun başladığı 2008 yılının ilk aylarından bu yana Çekmeköy ilçemizde büyük ve hızlı bir gelişim oldu. Bu gelişimin en belirgin şeklini sitemizin içerisinde bulunduğu Taşdelen mevkiinde görmek mümkün. Mesela, Turgut Özal Bulvarı boyunca onlarca mağaza, banka şubesi açıldı. Burada oturan sakinler başka hiçbir yere gitmeden hemen hemen bütün yaşam ihtiyaçlarını bu caddeden sağlayabilir hale geldi. Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği kafeler ve restoranlar mevcut. Ayrıca Kardium AVM’de marka mağazalar ile sinema mevcut. Yine, Belediye Kültür Merkezinde çocuklara ve her yaştan sakinlere yönelik tiyatro ve müzik etkinlikleri ile söyleşiler sıklıkla icra ediliyor. Madenlere kadar metronun açılmış olması, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinin ulaşımı daha da kolaylaştırdı. Dudullu-Bostancı hattı da tamamlandığında Çekmeköy ilçesi sakinleri, temiz havası ve doğasıyla rahat yaşadıkları ilçeden başka sosyal etkinliklerin bulunduğu merkezlere daha kolaylıkla ulaşabilecekler, hatta adalara gitmek bile kolaylaşacaktır. Bunun yanında Çekmeköy’den direkt Sabiha Gökçen Havalimanı’na giden bir otobüs hattı da konulması ulaşım anlamında ilçemiz sakinlerini ziyadesiyle memnun edecektir.

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ