19.09.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

ÇEKMEKÖY CARPE DİEM SİTESİ

ÇEKMEKÖY CARPE DİEM SİTESİ

CARPEDİEM    SİTESİ..Sitemiz  ; 26  dönüm  alana  11  bloktan    oluşmuş,  455  daireye  sahiptir. Carpediem sitesi  ;  sosyal  ama  sakin  , Taşdelen   çam   ormanlarına  komşu   ,İstanbul’un  temiz  havasını  özleyenlerin yaşam alanıdır.  Sitemiz  ; açık-kapalı   otopark  alanları  ,açık-kapalı  yüzme  havuzları  ,tenis  kortu, voleybol / basketbol  sahası  ,fitness  center , sauna  ,  koşu-yürüyüş   parkuru ve  çocuk  oyun alanlarından   müteşekkildir. Carpediem,  her  mevsimi   kendi  güzelliğinde   yaşayan  konumda bir sitedir..

Sitemiz  ; İstanbul’un  Anadolu  yakasında, İstanbul’un en sağlam  zeminlerinden  biri  olan  Çekmeköy ‘e  bağlı   Taşdelende’dir.. Taşdelen  ormanları   İstanbulun  akciğeri  görevini  yapan nadir  ormanlarından  biridir.. Orman  havasıyla   ciğerleriniz temizlenirken ,   yeşilin  her  tonuyla  da  gözlerinizi ve  ruhunuzu dinlendirebildiğiniz  bir mekandır.. Taşdelen  ormanlarının   bir  diğer  özelliği  de kendine  has kaynak  suyunun olmasıdır ki zaten  “Taşdelen”  ismini  bu kaynak  su  sebebiyle  almıştır.

CARPEDİEM   SİTESİ  ;  Havasıyla  , suyuyla  , ormanı  ile  , toprağı  ile   hayran  olunacak   bir  çok  özelliği  ile  İstanbul’umuzun    yaşanacak   ender   sitelerinden   bir  tanesidir…

Dergimizin bir gelenek haline getirdiği site röportajlarında bu ay Taşdelen Ormanlarına en yakın sitelerden biri olan ve aktivite alanları, oturmuş site yönetim anlayışı ve komşuluk kültürünü yaşatma çabasıyla dikkat çeken Carpe Diem Sitesi’ni ağırlıyoruz. İşte site yaşamına dair merak ettiğiniz her şey… 

Alaaddin Durmuş’u kısaca tanıyabilir miyiz?


12 Haziran 1964 Kars-Merkez doğumluyum. Garanti Bankası’ndan 2012 Mayıs ayında emekli olup 2015 yılından itibaren Carpe Diem Sitesi’nde site müdürü olarak görev yapmaktayım. Evli 2 kız çocuk babasıyım.

Carpe Diem Sitesi’nde oturum ne zaman başladı? Siteniz kaç blok ve daireden oluşuyor?


Carpe Diem Sitesi’nde yaşam 2012 yılı Ocak ayından itibaren başladı. Sitemiz 11 blok ve 455 daireden oluşmaktadır.

Yaşam ve aktivite alanı olarak site sakinlerinize neler sunuyorsunuz?


Sitede yapımcı firma tarafından aktivite alanları oldukça geniş tutulmuştur. Bu aktivite alanlarına Genel Kurul kararları ile mevcut yönetimler tarafından yeni aktivite alanları kazandırıldığı gibi, bir kısmı da restore edilerek yenilenmiş ve amacına daha uygun hale getirilmiştir. Hali hazırda site sakinlerinin kullanımına sunulan aktivite alanlarımız şöyle: Sosyal Tesis (üç kattan oluşmaktadır). 

Giriş katta; market, lokal, kafeterya, açık ve kapalı havuz ile bu alanlar ile irtibatlı duş ve lavabolar yer almaktadır.Birinci katta; yeni aletler ile takviye edilmiş bir spor salonu ile yine bu salonun kullanımına ayrılmış kadın ve erkekler için ayrı ayrı duş ve lavabolar bulunmaktadır. Alt katta; sauna, buhar odası, dinlenme odası, squash salonu, masa tenisi, duş ve lavabolar bulunmaktadır.

Diğer aktivitelerin uygulanmasına müsait alanlar da mevcuttur. Bunlara ek olarak site içerisinde üç adet açık saha bulunmakta. İlk açık sahamız 700 m2 alana sahip olup büyük ve küçükler için mini futbolbasketbolvoleybol ve tenissahası olarak kullanılmaktadır. 

İkinci açık sahamız 500 m2 alana sahiptir ve çocuk parkı, oyun alanları, üstü açık yaz ve kış bahçesiyle büyük ve küçüklerin sadece basketbol oynayabilmeleri için düzenlenmiş bir alandır. 500 m2’lik üçüncü açık alanımız ise ağaç ve çiçeklerle bezendirilmiştir. İçerisinde kat maliklerinin barbekü yapabilmeleri üstü kapalı kamelyaların bulunduğu bir alandır.

Günümüz toplumunun en büyük dertlerinden biri de komşuluk ilişkilerinin olmayışı. Carpe Diem için de aynı durum söz konusu mudur?

Hayat gailesinin arttığı, yaşam koşullarının çok zorlaştığı günümüzde, ailelerin bu zorlukları bir nebze olsun hafifletebilmek ve aşabilmek adına genellikle karı koca çalıştıkları, dolayısıyla evlerine geç ve yorgun döndükleri düşünüldüğünde, eskiden olduğu gibi komşuluk ilişki ve görüşmelerinden bahsetmek pek mümkün olmamaktadır.
Ancak, bu tespit kendi aralarında görüşen ve komşuluk ilişkilerini mükemmelce sürdüren dairelerin olmadığı anlamına da kesinlikle gelmiyor. Anlaşan daire sakinlerinin lokalde kendi aralarında oyun oynadıkları, doğum ve kadınlar günü toplantıları düzenledikleri, sitemizin ortak kullanımına açık diğer mahallerinde birlikte vakit geçirerek komşuluk ilişkilerini sürdürdükleri ve pekiştirdikleri de bir gerçektir. Yönetim olarak da sitede ortak kullanım ve aktivite alanlarını arttırarak site sakinlerinin buralarda birbirleri ile tanışmasına, kaynaşmasına ve komşuluk ilişkilerinin artmasına çaba gösterilmektedir.

Sizce sitede oturmanın ne gibi avantajları/dezavantajları mevcut?


Şehirlerdeki nüfus yoğunluklarının kontrolsüz artması, beraberinde konut taleplerinin de artmasına neden olmuş, dolayısı ile her semtteki tarla, bahçe ve arsalar inşaat alanına dönüştürüldüğünden insanların nefes alacağı, çocukların ise koşup oynayabilecekleri hiçbir yeşil alan kalmamıştır. Ayrıca yol ve apartman önlerinde yeterli otopark alanları bulunmadığından sakinlerin arabalarını park etmeleri büyük sorun, hatta imkânsız hale gelmiştir. Bu bağlamda; 

– Güvenlik hizmetlerinin güvenlik elemanlarınca, ortak alan ve bloklardaki her türlü hizmetin çalışanlarca karşılandığı

– Muhasebe ve hukuk işlerinin yetkililerce yürütüldüğü,

– Her türlü idari, sosyal yaptırım ve sorumluluğun site müdüründe bulunduğu,

– Kapalı, açık ve misafir otopark yerleri ile sosyal tesis, kafeterya, market hizmetleri, oyun ve mesire yeşil alanlarının kat maliklerine sunulduğu imkânlar düşünüldüğünde, sitede yaşam sürdürmenin bilhassa çocuklu aileler için büyük avantajlar sağladığı kaçınılmazdır. İşin zor yanı ise, bir araya gelmiş çeşitli kültür ve eğitim düzeyindeki geniş insan topluluklarını Kat Mülkiyeti Kanunu esasları ile site yönetim planı doğrultusunda idare etmek, gerek özel meskenlerindeki yaşamlarında, gerekse ortak alanlardaki sosyal yaşamlarında birbirlerinin hak ve hukuklarına saygı gösterecek şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamaktır.

Site genel giderleri ile bakım onarım giderlerini karşılayabilecek düzeyde aidatların belirlenme zorunluluğu, ayrıca sitelerin genellikle şehir merkezleri ile alışveriş merkezlerinden uzak kurulması cihetiyle, özel oto ihtiyaçlarının fazla olması da sitelerde yaşamanın farklı zorluklarındandır.

Yeni oturuma açılan sitelerin büyük bir bölümünün yönetimleri olgunlaşana kadar bir hayli sıkıntılar çektikleri hatta yöneticilerin, hatalı tavır ve davranışlarından dolayı yönettikleri siteleri çok zor durumlara düşürdükleri bilinmektedir.

Bu durum muvacehesinde;

Sitelerde yönetim ve yönetim kurulunun daha işin başında iken doğru, dürüst, çalışkan sorumluluk sahibi ve her meslek dalında işini bilen yaptırım gücü yüksek özverili kişilerden oluşturulmasında büyük fayda olduğu mülahaza olunmaktadır. Nitekim sitemiz de Temsilciler Kurulu da, Kat Mülkiyeti Kanunu’nu bilen, farklı meslek dallarında çalışkan ve dürüst kişilerden oluşmaktadır. Bu durum, site müdürü olarak benim işimi de çok büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Çekmeköy’ün geneline bakıldığında memnuniyetin yüksek olduğu siteler arasında mısınız?


Carpe Diem Sitesi; Taşdelen merkezine ve taksi durağına 250 m mesafede çam ormanlarının içerisinde, yaklaşık 30 dönümlük arazi üzerinde konuşlanmış bir sitedir. Kuzey ve kuzeybatı cephesi tamamen ormana bitişik olup bu alanın 47 dönümü üzerinde halihazırda Çekmeköy Belediyesince mesire alanı tesisi ve güzelleştirme çalışmaları sürdürülmektedir.11 bağımsız blok üzerinde yer alan toplam 455 dairenin her birinin ayrı ayrı kat mülkiyeti tapuları mevcuttur.

Tabiatı ve sakinliği seven kat maliklerinin bilhassa bahar aylarında sabah kahvaltılarını kuş seslerinin nağmeleri ile çam ormanının kendine özgü havası ve kokuları eşliğinde tamamlayabilmeleri mümkündür. Bu güzelliklere sitenin aktivite alanlarının genişliğini de eklediğinizde Carpe Diem Sitesi’nin Çekmeköy’ün çok özel sitelerinden biri olduğunu kabul etmemek, sitemizin bu yapılanmasından ve kullanımından dolayı memnun olmadığımızı ifade etmek tabi ki mümkün değildir. Ancak bütün bu güzelliklerin siteyi yöneten yönetim kurulu üyelerinin özverili, dürüst çalışmaları ile yine siteyi kullanan kat maliklerinin düzey, seviye ve anlayışları ile yani kısaca insan portföyü ile bir anlam ifade ettiği de kaçınılmaz bir gerçektir.

Yönetim olarak sitenin işleyişine nasıl katkı sağlıyorsunuz?


Carpe Diem Sitesi 11 blok yöneticisinden oluşan temsilciler kurulu tarafından yönetilmekte, temsilciler kurulu da kendi arasında üç kişilik üst yönetim kurulunu seçmektedir. Sitemizde yapılan tüm işler Genel Kurul kararları doğrultusunda, temsilciler kurulu tarafından karara bağlanmak suretiyle hayata geçirilmektedir. Bu husus Kat Mülkiyeti Kanunu’nun toplu site yönetimine ilişkin maddelerine uygun olduğu gibi, daha geniş bir kitlenin istek ve seçimlerine de uygundur.

Kadromuz; site müdürü, muhasebe işlerini yürüten muhasebe elemanı, hukuk işlerini yürüten sözleşmeli avukat, hizmet satın alma yöntemi ile çalıştırılan güvenlik görevlileri, havuz ve elektrik işlerinden sorumlu teknik görevli, bahçe ve bakım onarım işlerinden sorumlu teknik elemanlar ile temizlik görevlilerinden oluşmaktadır.

Görev tanımı yapılan her elemanın günlük çalışmalarını takip etmek, denetlemek, izin ve mesai saatleri belirlemek, sitenin her türlü günlük, haftalık ve aylık ihtiyaçlarını saptamak, sosyal aktivite ve onarım işlerini takip ederek bu hususlarda Yönetim Kuruluna bilgi vermek, gerektiğinde rapor hazırlamak site müdürünün yetki, görev ve sorumlulukları arasında olan hususlardır.

Her yılın mayıs ayında yapılan olağan Genel Kurul toplantısında kat maliklerinin tasvip ve onayıyla 1 hizmet yılı için seçilen yönetim kurulu üyelerinin görevi ise; gerek kat mülkiyeti kanunu, gerekse yönetim planı doğrultusunda siteyi idare etmek ve genel kurul kararlarını uygulayarak hayata geçirmektir.

Carpe Diem Sitesi Yönetimi de ilgili mevzuat ve kanunlar çerçevesinde doğru, dürüst, birlik ve beraberlik ilkelerine sağdık kalarak hareket etmekte ve tüm çalışanlarını da bu ilkeler doğrultusunda yönetmeye çaba göstermektedir. Yönetim olarak amacımız sitemizde kurumsallığı en üst seviyeye çekmek, kişilere bağlı olmayan yönetim anlayışı geliştirmektir. Yapılan tüm işlemlerde temsilciler kurulu tarafından karar verilmesi, alınan kararların hayata geçirilmesi anlamında site müdürü ve çalışanları olarak işlerimizi çok kolaylaştırmaktadır.

Belediyemiz ile site yöneticileri arasındaki diyalogu yeterli buluyor musunuz?


Carpe Diem Site sakinleri ve yönetim kurulu üyeleri olarak bizler, Çekmeköy Belediyesi Başkanı ile ekip çalışanlarının faaliyetlerini, gerek Çekmeköy2023 dergisinden okuyor, gerekse birçoğunu yerinde birebir takip ederek izliyoruz. Çekmeköy ve Taşdelen’i güzelleştirerek buralarda hayat ve yaşamı kolaylaştırdığına inandığımız bu projelerin site genelinde takdir ile karşılandığı hususunu ise çalışma ve izlenimlerimiz sonucunda tespit etmiş bulunuyoruz. Ancak Belediyemiz ile Carpe Diem Sitesi ve Site Yönetimi arasındaki diyaloğun her iki taraf yönüyle de daha olumlu gelişebilmesi ve devamlılığı açısından Site Yönetimi olarak üstümüze düşen görevi her zaman yapmaya hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Son olarak Çekmeköy2023 okuyucularına neler iletmek istersiniz?


Doğru düşünen, doğru hareket eden ve doğru insiyatif kullanarak ülke menfaatlerini koruyabilecek kararlar alabilen, ahlaklı ve dürüst nesillerin yetiştirilebilmesi; kitap okuyan, spor yapan, hak ve hukuklarına sahip çıkarak düzeyli eleştiri yapmasını bilen, her konuda kendisini geliştirmiş, eğitimli toplumlar oluşturmak ile mümkündür.

İnsan kalitesi yüksek, bilgili ve seviyeli toplumların oluşumuna çok büyük katkılar sağlayacağı düşünüldüğünden sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin Çekmeköy’ün genelinde yaygınlaştırılması hatta bu etkinliklerin siteler bazında düzenlenecek aktivite ve aktivite alanları ile çoğaltılarak desteklenmesi en büyük arzumuzdur.

Kaynak:Çekmeköy 2023   Röportaj – Engin ERKÖSE

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ