19.09.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

BOKSUN YENİ KRALİÇESİ BÜŞRA IŞILDAR

BOKSUN YENİ KRALİÇESİ BÜŞRA IŞILDAR

Ringlerin yeni kraliçesi Çekmeköy’den. 14 yaşında fazla kilolarından kurtulmak için spora yönelen Büşra Işıldar, kısa sürede azmi ve hırsıyla ringlerde fırtına gibi esmeye başladı. 40 saniye gibi kısa bir sürede rakibini nakavt ederek 80 kiloda Avrupa Yıldız Kızlar Boks Şampiyonu olan Büşra Işıldar ile birlikteyiz.

 Kimdir Büşra Işıldar? Biraz kendinden bahseder misin bize?

2002 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Şu anda lise 3. sınıf öğrencisiyim. 3 yıldır aktif olarak Çekmeköy Anadolu spor kulübünde antrenörüm Fikret Taşdemir’in yanında boks yapıyorum.

Gelelim boksa başlama hikayene… Neden boks?

Aslında boks yapmaya başlamam kilo vermek istememle başladı. Güvenilir bir aile dostumuz hocamı tavsiye etti. Neden boks? Çünkü branş seçme hakkımı bokstan yana kullandım. Öğrenmeyi istediğim bir spor dalıydı.

Kim keşfetti seni?

Ben antrenmanlarıma sıradan bir üye gibi devam ederken ve aklımda hiç dövüşmek yokken bir gün hocam bana Şampiyon olmak ister misin? diye sordu. Ben de bu soru karşısında hem çok şaşırdım hem de çok mutlu oldum. Çünkü hocam gibi değerli ve başarılı bir insanın beni ilerde şampiyon olarak görmesi beni çok mutlu etmişti. Hem hocamın yeteneğine güvendiğim için hem de şampiyon olmayı tüm kalbimle istediğim için bu öneriyi hemen kabul ettim ve Fikret hocamla birlikte hiç vakit kaybetmeden çalışmalarımıza başladık.

İlk maçını hatırlıyor musun?

Elbette… O gün benim asla unutamayacağım ve boks kariyerimin başladığı gündü.

Maç öncesinde uğruna inandığın bir şey var mı?

Uğruna inandığım bir şey yok. İnandığım tek şey güç ve dua.

Rekor denecek bir sürede, 40 saniyede, rakibini nakavt ederek 80 kiloda Avrupa Yıldız Kızlar Boks Şampiyonu oldun. Nasıl bir duygu Avrupa şampiyonu olmak?

Öncelikle ülkemizde bir kadın olarak başarımı ortaya koyabildiğim için çok gururlandığımı ifade etmek isterim. Boks tüm spor alanları gibi yoğun antrenman ve disiplin gerektiren bir branş. Elbette başarı basamaklarını tırmanırken, beni şampiyonluğa götürecek yolu inşa ederken tüm desteğiyle, her anımda yanımda olan biri var: Fikret Taşdemir. Minnettarlığımı nasıl ifade edebilirim bilemiyorum.

Aslında her şeyi tek başıma başarmış gibi görünsem de her zaman kendi imkanlarıyla arkamda duran, bu başarının mimarı hocam Fikret Taşdemir’dir. Spor sadece düzenli çalışmayla başarı getiren bir alan değil. Yoğun bir motivasyonla ve size inanan deneyimli isimlerin cesaretlendirmesiyle zorlukları aşabiliyorsunuz. Şimdi Avrupa Şampiyonluğundaki duygularıma gelirsek herkes kendi hayatında bir alanda başarılı olmak ister.

Benim boksa başlayana kadar hayatımdaki başarı amacım okullarımı dereceyle bitirip iyi bir meslek sahibi olmak ve kendi ayaklarımın üzerinde durmaktı. Boks dalında elde ettiğim dereceler benim için çok sürpriz başarılar oldu ve farkettim ki beni hayatta en çok mutlu edecek başarı kaynağı boksmuş. Siz de takdir edersiniz ki Avrupa Şampiyonluğu benim için çok büyük bir başarıydı ama en büyük başarım olarak kalmayacak. Boksta hocamla olimpiyat vizesini aldığımızda ve orada dereceye girdiğimde bu benim için ve hocam için bizi çok çok mutlu eden bir başarı olacak.

 Boks, hayatını nasıl etkiledi?

Boks hayatımın her alanında bana bir şeyler öğretti. Evdeki ailem dışında bir ailem ve babam oldu. Sizin de her anınızda elinizden tutan ve size güvenen bir antrenörünüz olsaydı siz de çok mutlu olurdunuz ve başarı kaçınılmaz olurdu.J

Boks görünüşte şiddete yönelik bir spor dalı… Sen bu sporu profesyonel olarak yapan bir bayan olarak neler söyleyebilirsin?

Aslında her zaman herkese anlattığımız gibi bokstaki şiddet çerçevesi bir önyargıdan oluşmaktadır. Biraz araştırma yaptığımızda branşlar içerisinde şiddet ve sakatlık skalasında boksun çok çok gerilerde olduğunu görmekteyiz. Eğer boksu gerçekten bilen, eğitimini almış, sadece antrenörlüğünü değil bu işin okulunu okumuş bilir kişilerin yanında yapmayı tercih ederseniz aslında ne kadar zevkli ve insan bedenine dost bir branş olduğunu göreceksiniz.

Kendini frenlemeyi nasıl beceriyorsun? Trafikte, sokakta…

Günümüzde stres ve hayat kaygısının gittikçe arttığı yadsınamaz bir gerçek. İnsanların enerjilerini kanalize edebileceği, stres atacağı, gündelik yaşamın sıkıntılarından bir nebze olsun uzaklaşacakları bir spor dalı ile uğraşmaları şart. Bu hem zihin hem de beden sağlığı için gerekli. Bu anlamda ben de en güzel spor branşlarından biriyle meşgul oluyorum. Dolayısıyla dışarıdaki huzursuzluk ya da gergin insanların sebep olduğu tatsızlıklar beni etkilemiyor. Çünkü kendi içimde bir dünya kurdum ve bu dünyada hem sağlıklı, faydalı bir meşguliyetim var ve bu meşguliyet bana profesyonelliği ve başarıyı getirdi.

Kavga eder misin?

Hayır… Çünkü bir önceki sorunuzda da bahsettiğim gibi eğer stresinizi yönetebileceğiniz güzel bir aktiviteyle uğraş içerisinde olursanız aslında dışarıdaki sorunların sizi ne kadar az meşgul ettiğini göreceksiniz.

Sence başarının sırrı ne?

Başarımın en temel sırrı deneyimli ve yüreklendirici bir hoca ile çalışmak ve bu işi çok isteyerek yapmak… Ekleyecek olursam hiçbir zaman desteğini esirgemeyen annem. Disiplinli ve iradeli olmak, hocamın söylediklerini yapmak gibi şeyleri eklemiyorum çünkü bunlar ben ve benim gibi sporcuların asıl görevi olmalıdır.

Boksa başlamayı düşünen kızlara ne tavsiye edersin?

Bu branşı bizimle birlikte spor salonumuzda hobi olarak yapan birçok kız arkadaşım var. Hemcinslerime önerim önyargılarından kurtulup en azından bir kez denesinler. Zaten bir kez denediklerinde bırakmayacaklarına eminim.

Boksa ne kadar daha devam etmeyi planlıyorsun? Gelecekle ilgili hedeflerin neler?

Yakın zamandaki hedefim Rusya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası. Uzun vadede ise 2024 Olimpiyatlarında ülkemi temsil ederek olimpiyat şampiyonluğu başarısını hocamla birlikte elde etmek. Kendime gelecekle ilgili bir kısıtlama koymuyorum. Sağlığım el verdiği sürece her zaman boksa devam edeceğim.

Çekmeköy2023

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ