29.10.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

BALIK

BALIK

Mevsimi gelmişken biraz balık hakkında konuşalım mı? Aslında çoğu insanın tüketilmesi gerektiğini bildiği ama zaman zaman ihmal ettiği bir besindir. Balık, içerdiği sağlıklı yağlar ve zengin vitamin kaynağı olması nedeniyle yetişkinlerin ve özellikle de çocukların haftada en az 2-3 defa tüketmesi gereken bir besin kaynağı. Çocuğun anne karnından başlayarak bedensel ve zihinsel gelişimi için balık önemli rol oynar. Şimdi hep beraber balığın faydalarına, nasıl tüketilmesi gerektiğine bakalım.

Balık demek omega-3 demektir.

Balıkta, diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen Omega-3 yağ asitleri bulunur. Omega-3 retina, beyin ve sperm hücrelerinin tam olarak çalışmalarını sağlar. Kalp sağlığına büyük katkısı vardır. Yetersizliğinde; görme bozuklukları, depresyon; konsantrasyon, dikkat ve davranış bozukluklarına neden olabilir.

Zekânın güçlenmesine yardımcı

Balık, iyottan zengin bir besin kaynağıdır ve bu yolla zekâ gelişiminde önemli rol oynar. Balık yiyen çocukların zekâ seviyelerinde artış meydana geldiği ve öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülmüştür. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında düzenli balık tüketen annelerin bebeklerinde öğrenme, algılama ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el fonksiyonlarının güçlü olduğu saptanmıştır. Bebek ve çocuklarda zekâ gelişimini destekleyen balığın bileşimindeki DHA, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesinde büyük rol oynuyor.

Balık yiyerek vücut direncinizi yüksek tutun.

Balık anti-inflamatuar etki gösteren yağ asitlerini içerir. Bağışıklık sistemini destekleyen bu yağ asitleri enfeksiyonla ilişkili bütün hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Özellikle kış aylarında sıklıkla karşımıza çıkan gribe karşı mutlaka düzenli olarak balık tüketilip bağışıklık sistemi desteklenmelidir.

Tam bir kalp dostu!

Balığın içerisindeki omega-3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) yükseltir. Kandaki trigliserid yani serbest yağların düşürülmesini sağlar. Tansiyonu düşürerek kalp yetmezliğinden ve inme (felç) riskinden korur. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını arttırır ve bu şekilde kalp sağlığını korumada büyük etkisi vardır.

Depresyondan korunmada faydalı

Yoğun iş ortamı ve günlük hayatın koşuşturmacasında sorunlar üst üste gelebiliyor. Yapılan çalışmalar, Omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı korunmada büyük faydalı olduğunu bize gösteriyor.

Obeziteye karşı etkilidir.

İnsülin direncinin kırılmasında yüksek rolü olan Omega-3 yağ asitlerini yüksek oranda içeren balık ise obeziteyle gelişen kardiyovasküler, diyabet gibi hastalık risklerinin azalmasına yardımcı olur. Etkisinden yararlanmak içinse mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir.

Pişirme yönteminize dikkat edin!

Kızartmadan kesinlikle kaçınmalısınız. Çünkü yağda kızartma ile özellikle kardiyovasküler hastalıklara yol açan trans yağ asitlerini attırmış olursunuz. Fırında, ızgara veya buğulama şeklinde hazırlama yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Kaliteli protein kaynağıdır.

Balığın proteini hayvansal kaynaklı bir protein olduğu için biyoyararlılığı yani vücut proteinine dönüşme oranı çok yüksektir. Bu yüzden balık, büyüme-gelişme ve yeni doku yapımı için gerekli proteinin karşılandığı en temel besinlerden biridir. Yeni doku üretimine en çok ihtiyacı olan grup ise büyüme çağındaki çocuklardır. Bu yüzden özellikle çocukların düzenli balık tüketimesine dikkat edelim.

Mevsim balıkları nelerdir?

Kış mevsiminde uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlanır ve bu nedenle de kızartmadan buğulamaya her türlü yemeği lezzetle yapılır. Tekir bolca avlanır ve hamsinin de tam lezzetli olduğu zamandır.

cekmekoy2023.com/  BETÜL CEYLAN

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ