29.10.2020 - Çekmeköy Web Portalı & Firma Rehberi &Çekmeköy Haber

Alemdağ

Alemdağ

 Alemdağ ‘nın Tarihi

Alemdağ’ın tarihi, Frigyalılar’a kadar uzanıyor. Çam ağacını kutsal kabul eden Frigyalılar Küçük ve Büyük Çamlıca’ dan başlayarak Alemdağ ve Kayış Dağı’ na kadar bütün araziyi çam ormanlarıyla donatmışlar. Bu bölgeler, sonraki yıllarda Romalılar ve Bizanslılar’ ın egemenliğine geçmiş.

Ancak ne yazık ki, 93 Harbi olarak bilinen 1877 yılına kadar Alemdağ ile ilgili başkaca bir kayda rastlayamıyoruz. 93 Harbi ile Ruslar tarafından işgale uğrayan Batum’a bağlı Hopa’nın Çigala ve Beglevan köylerinin, yıllar önce Gürcistan’dan gelmiş sakinleri evlerini terk ederek İstanbul’a göç ettiler.

Bir süre Beyoğlu ve Mecidiye Köyü’nde barındıktan sonra Alemdağ bölgesinde bulunan Hazine-i Hassa çiftlikleri’nde iki ayrı mahalleye geçici olarak yerleştiler. Aynı bölgede, Rus işgaline uğramış Balkanlar ve Kafkaslar’dan gelen 5-6 bin muhacir daha vardı. Balkanlar ve Kafkaslar’dan gelen muhacirler bir süre sonra Anadolu’ya gönderilerek, farklı yerlere yerleştirildi.

O tarihlerdeAlemdağ ve civarındaki köylerde bulunan Ermeni ve Rum azınlıkların ayaklanma içerisine girerek, bu bölgenin asayiş ve güvenliğini tehdit eder hale gelmeleri nedeniyle bir güvenlik bölgesi oluşturmayı düşünen yetkililer, Batum’dan gelenlerin veya o zaman anıldıkları şekliyle Laz muhacirlerin bu bölgede iskan edilmesini uygun buldular. Farklı bir rivayete göre, Padişahın maiyet çavuşlarından Mustafa Çavuş’un, Batum muhacirlerinin Alemdağ’da kalmaları için devletin ileri gelenlerini ikna ettiği de söylenmektedir.

Alemdağ’a iskân edilen muhacirler, geldikleri memleketlerinde de ayrı köylerden olmaları nedeniyle, Kartal Kazası tarafından iskân edilmeleri sırasında bir kısmı derenin bir tarafına diğerleri de derenin diğer tarafına evler yapmışlardı. Bu iki mahalleler birleştirilmiş olsa bile devlet dairelerini devamlı meşgul edecekleri kesin olarak biliniyordu, buna meydan verilmemesi için buranın bir köy sayılarak, Yukarı ve Aşağı olarak iki mahalleye ayrılması ve ayrı ayrı ihtiyar heyetleriyle idare edilmelerinin daha uygun olduğu düşünülüyordu. Padişah Hazretleri’ne bu şekilde takdim edildi ve muhacirlerin bu talebi kabul edilmedi. İki mahalleye tek bir köy olarak ve Padişah IV.Reşat’ın iradesiyle, yani muhacirlerin Alemdağ’a geçici olarak iskan edilmelerinden ancak otuz yılı aşkın bir süre sonra köy tüzel kişiliği verildi. Reşadiye adı oradan gelmektedir.

Reşadiye Köyü, 19 Şubat 1919 tarihinde Kartal Kazası’ndan ayrılarak yeni oluşturulan Ömerli Kazası’na bağlanmak istendi ama bu değişikliğe köy halkı karşı çıktı. Ömerliye daha yakın olduğu halde, askerlik şubesi için bölge halkının Çengelköye gittiği, adliye için de Kartal’a gittikleri dikkate alınarak, Kartal’daki mahkemelerin teşkilatıyla birlikte Samandıra’ya nakli ile Ömerli’ye bağlanmasına gerek olmadığı kararına varıldı, ve 1932 yılına kadar Kartal’a bağlı kalmaya devam etti. 1932 yılında, Üsküdar-Şile yolu üzerinde bulunması, alışverişlerini Üsküdar’dan yapan ve odun-kömür ticaretiyle uğraşan köy halkının irtibatının daha kolay olması için Üsküdar Kazası’na bağlanması uygun bulundu. Kararda, Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Başbakan İsmet İnönü ve İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın imzası vardır.

Uzaklardan Alemdağ

wowturkey.com/22 Ksm 2015

çekmeköyde satılık daire
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ